Pincészetünkben a friss, üde tételek mellett a nagytestű fehérborokra is szeretnénk komoly hangsúlyt fektetni.
Ehhez a típushoz szolgáltat alapanyagot az utóbbi években telepített és mára termőre fordult ültetvényeinkből a chardonnay, a pinot blanc, a viognier és az olaszrizling egyaránt. A felsorolt fajták alkalmasak arra, hogy a szőlőt a technológiai borkészítés szabályain túl tovább hagyjuk a tőkén és kicsit túlérleljük az érett ízek érdekében.
Az így szüretelt szőlőt egészfürtben préseljük, majd 500 literes tölgyfahordóban érleljük. 8-10 hónapos érlelés után kerülhet sor a házasítást alkotó fajták kiválasztására és egymáshoz viszonyított arányuk meghatározására. A 2008-as évjárat esetében az alapfajta mintegy 60%-ban a chardonnay, amit 20%-ban olaszrizling egészít ki. A fennmaradó 30% pinot noir fajtából származik.
Első pillanatban meglepő lehet a fajtahasználat, hiszen ez utóbbi alapvetően egy kékszőlőfajta s vörösbor készítésére használjuk. Jelen esetben a fürtöket egyben töltöttük a présbe, a lehető leggyorsabban és legkíméletesebben préseltük ki, hogy a szőlőbogyó héjában lévő színanyag-tasakocskákat meg ne sértsük s ezáltal megakadályozzuk annak mustba történő kerülését. Az így nyert mustot hordóban erjesztettük borrá.
E rendhagyó házasítás eredménye a 2008-as évjáratú Hemina!
A bor pohárba töltve nagy testről árulkodik, színében aranysárga tónusokkal. Illatában egyszerre van jelen a hordós erjedés-érlelés mogyorós-vaníliás vonala és az alkalmazott fajtákból eredő banános-ananászos világ. Ízében a fent említett tropikális gyümölcssor társul a hosszú idejű finomseprőn tartás adta krémes érzettel.
Jól érlelhető, komoly bor, amelyet főételek mellé ajánlunk a sült húsoktól a grillezett zöldséges fogásokig.
Összetevők: Chardonnay : 50 l Pinot Noir : 30 l Olaszrizling : 20
Október első felében szüretelhető. Későn érő, ezért szereti a melegebb helyeket, a déli lejtőket. Bőven termő, kiváló minőségű fajta. Termése majdnem állandó minőségű, de a rothadás, a lisztharmat néha eléri. Túlérett szőlőjéből különleges, minőségű borokat készítenek.
Egyedi jellemzője a nagy magnéziumigény; ennek hiányában hiánybetegsége alakulhat ki. A felvett magnézium jelentős része a termésbe és onnan a borba kerül, ezért bora izomgörcsök stb. ellen gyógyhatású. Magyarországon a badacsonyi borvidék bazalton termesztett olaszrizlingjeinek borában van a legtöbb magnézium.
További információk: http://hu.wikipedia.org/wiki/Olaszrizling
Az értékeléshez be kell jelentkezni!
A miniszter a fehér borokat tartalmazó borkiválóságok 2015-ös könyvét bemutatva közölte, az idén várhatóan Magyarország ismét nettó borexportőrré v...
A MASOSZ második alkalommal döntött az általa alapított Par Excellence díj nyerteseiről. Az elismerésben olyan személyek részesülhetnek, akik kieme...
Meghaladhatja a tavalyit az idén készülő új bor mennyisége, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) becslése szerint 2015-ben összesen 2,78 millió ...
Hazai étterem és borászat is díjat kapott az Európai Bor- és Gasztronómiai Egyesületek Szövetségének XII. Kongresszusán.
Csupán néhány nap van hátra a november 12-14. között második alkalommal rendezett ProWine China szakvásárig, amelyet a sanghaji nemzetközi vásárvár...